Sanata Evet

3.jpg

1998 yılında kurulan Düşevi Oyuncuları, Karadeniz Bölgesinde yapmış olduğu yetişkin oyunları ile kesintisiz en uzun süre perdelerini açık tutan tiyatrodur. Kurulduğu yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığından profesyonel proje yardımı almayı başaran tiyatro kurulduğu ilk yıllarda klasik ve kalabalık kadrolu yerli oyunlar sahneye koyan bir yapıda idi. (Kuvvayı Milliye Destanı, Teneke, Eskici Dükkanı, VB) . 2006 yılından itibaren ise ilk özgün oyun denemeleri olan “3. SAYFADAN KADIN HİKAYELERİ” ile kendilerine yeni bir oyun alanı açmayı başardı. Sonrasında repertuar tiyatrosu özelliği ile SARI KÖPEK, SÜREYYEA, İNSAN DÜKKANI, BİMARHANE gibi birlikte çalıştıkları Can Kibiroğlu oyunları dışında, BEYAZ ATLI PRENS, ANADOLU KADINLARI, DOĞUM,DÜĞÜN VE ÖLÜM gibi başka yazarların oyunlarını da çıkardı.

Belirli aralıklar ile çocuk oyunları da çıkaran Düşevi Oyuncuları, sonrasında verdiği tiyatro eğitimleri ile yetiştirdiği gençlerin Devlet Konservatuarlarına girmelerine, sonrasında DT, İBŞT, VB gibi ödenekli ve ödeneksiz tiyatrolarda çalışmalarına sebep oldu.

Bünyesinde kurdu Cast Ajansı ile dizi-reklam ve sinema filmlerine oyuncu sağlaya tiyatro birçok alanda özel ödüller aldı.

2013 yılında da eğitim faaliyetleri , gösteri ve sosyalleşme alanı olarak kullanacakları Düşevi Sanat Merkezini açan grup halen Samsun başta olmak üzere birçok ilde projeleri ile perde açabilmektedir.Karadeniz Tiyatrolar Birliği 2020