Sanata Evet

2.jpg

SAMSUN ÇOCUK TİYATROSU KÜÇÜKELLER


"Sanatın çocuksu hali"

Küçükeller nasıl kuruldu?

Kurumumuz 2007 yılında Samsun'un İlkadım ilçesinde genel sanat yönetmeni ve oyuncu Fatoş İpekdal Özbenli tarafından kuruldu. Küçükeller ilk döneminde çocuklar için kukla tiyatrosu eserleri üretti ve zamanla farklı sahnelendirme teknikleriyle de beslenerek nitelikli çocuk oyunlarını seyircisiyle buluşturdu. Çocuk tiyatrosu alanında yaşadığı çağı ve koşulları takip eden bir dinamizmle yeni oyunlarını sahnelemeye devam ediyor.

Vizyonumuz nedir?

"Sanatın çocuksu hali"

Küçükeller’in büyük dünyasını şehrimiz Samsun'da, sonra tüm Türkiye'de ve dünyada saygın bir yere getirmek ve bu sayede oyunlarımızı ulaşabildiğimiz her çocuğa izletebilmek.

Misyonumuz nedir?

İlk günden bugüne dek;

Çocuk tiyatrosunda pedagojik(Çocuk bilimi) değerleri ön planda tutan,
Çocukları birey olarak görüp hayallerini zenginleştirecek, yaratıcılıklarını güçlendirecek ve onlara farklı bakış açıları kazandıracak oyunları sahneye koyan,
Yaşadığımız çağı ve koşullarını iyi tanıyan,
Çocuklardan ve gelecekten ilham alan,
Her yeni oyunla kendisiyle yarış halinde olmaktan keyif alan

bir anlayışla yola devam ediyoruz!

“Çocuk geleceğin seyircisi değildir, çocuk günün seyircisidir.”

Geçmişten günümüze Küçükeller?

2008 yılında sadece çocuklara özel kukla tiyatrosu sahnesini açtı.
2009 yılında Samsun Kanal S TV'de 2 yıl boyunca her hafta sonu devam edecek olan Küçükeller Çocuk Programı'nı çıkarttı.
Çocuk tiyatrosunun niteliğini ve sürekliliğini önemseyerek ilerlediği yolda güvenilirliğini göstererek Halk Sağlığı Müdürlüğü ve belediyelerle sosyal sorumluluk projeleri yürüttü.
Sömestr tatillerinde çocuk etkinlikleri çerçevesinde birçok özel kurumun güvenerek davet ettiği bir çocuk tiyatrosu formuna ulaştı.
2014'te belediyeyle birlikte ortak bir proje geliştirip, traktör römorkunu sahne yapıp gezici çocuk tiyatrosu oluşturarak, 10 gün boyunca köy köy dolaşıp hiç tiyatro izlememiş çocukları tiyatroyla buluşturdu.Çocuk tiyatrosunun çocuğa yararları?

Çocuklara özgüven duygusu kazandırır.
Çocukların gözlem yoluyla öğrenmesini sağlar.
Yaşamlarında yeni bakış açıları geliştirir.
Korkularıyla başa çıkabilmeyi öğretir.
Eleştirel düşüncenin temellerini atar.
Topluma sağlıklı ve yararlı bireyler kazandırır.Sahne Oyunlarımız?

Samsun ve diğer il/ilçelerde kamusal/özel tiyatro sahnelerinde seyirciyle buluştuğumuz oyunlardır. Samsun'da; Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi, Gazi Sahnesi ve Bulvar Avm'de sahne oyunu oynuyoruz. Sadece şehrimiz Samsun ile sınırlı kalmayıp talep doğrultusunda diğer il/ilçelere hatta tüm Türkiye'ye turneler düzenleyebiliyoruz.

Son yıllarda oynadığımız sahne oyunlarından fotoğraflarımız:

Harikalar Anahtarı(2015)Sağlık Mutfağı(2016)Cesur Kardeşler(2019)Bir Olursak Başarırız(2020)Sahne oyunlarımız ortalama 40 dk süreye sahip olup dekoru, kostümü, müziği ve her biri birbirinden nitelikli hikayesiyle göz kamaştırıyor. Her yıl biri güz dönemi biri bahar dönemi olmak üzere en az iki farklı sahne oyunuyla seyirciyle buluşuyoruz.

Peki hangi aşamalardan geçerek ortaya çıkıyor sahne oyunlarımız?

Hayal... hayal etmekle başlıyor. Tüm ilham da çocuklardan. Başta ihtiyacımız olan iki materyal var: Kalem ve kağıt. Sonrası yazmak, çizmek ve tasarlamak!

Çağı ve çocuklarımız için getirdiği sorunları bizzat çocukların gözünden gören bir yöntemle analiz ediyoruz. Sonra bu kapsamda bir dünya tasarlıyor ve masabaşı çalışmalarımızla o dünyanın içini dolduruyoruz.Kurum içi(Okul/kreş) oyunlarımız?

Samsun ve diğer il/ilçelerde devlet okulları ve özel kreşlerde seyirciyle buluştuğumuz oyunlardır. Kurum içi oyunlarımız çocuklarımızın yaş gruplarına, somut-soyut dünya algısına göre şekilleniyor ve yaşlarına uygun öğretici öğeleri de içerisinde barındırıyor. Bu öğretici öğelerin yanında güldürmeyi ve estetik doygunluğu da unutmuyoruz tabii ki.Kurum içi oyunlarda amaçlarımız/prensiplerimiz?

Çocuklarla sağlıklı ve verimli iletişim kurmak
Oyun içerisinde çocuklarla interaktif uygulamalar oluşturmak
Eğitimcileri ve çocukları tiyatro ve tiyatro kültürü hakkında bilgilendirmek
Eğitimcilerden ve çocuklardan oyun, içerik vb. hakkında eleştiri almak ve değerlendirmek
Hijyen ve temizlik konusunda hassasiyeti korumak
Çocuklarımız için doğru ve nitelikli tiyatro yapmakKüçükeller Çocuk Tiyatrosu olarak üyesi olduğumuz kurum ve kuruluşlar nelerdir?

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği-ASSITEJ'e üyeyiz.

Karadeniz Tiyatrolar Birliği-KATİB üyesiyiz. Her yıl temmuz ayında "Tiyatro Köyü" adıyla alanlarında usta eğitmenlerle çalışmalar yapıyoruz. Her yeni dönemde tiyatro dünyasındaki yenilikleri araştırıp çocuklarla buluşturmayı hedefliyoruz.

Kazandığımız ödüller nelerdir?

Dileklerarası Seyirci Topluluğu- Tiyatro Ödülleri tarafından "Sevginin Gücü" adlı oyunla "2019 Yılı En İyi Çocuk Tiyatrosu" ödülüTiyatro Gazetesi- 5. Anadolu Tiyatro Ödülleri tarafından Fatoş İpekdal Özbenli'ye 2018 yılı "Çocuk Tiyatrosu Başarı ve Emek" ödülü

Karadeniz Tiyatrolar Birliği 2020